Inlay/onlay delne prevleke
Zobje, ki so oskrbljeni z velikimi zalivkami, bodisi s starimi amalgam zalivkami ali belimi, kompozitnimi, predstavljajo mehansko šibko točko v naših ustih. Strukturna trdnost takšnih zob je močno oslabljena, zato ti zobje niso mehansko stabilni. Pojavljajo se nepravilne obremenitve zob in napetosti, ki utrujajo preostalo zobno substanco. Zaradi teh sprememb ugriza lahko pride do zloma zoba, oziroma, v najslabšem primeru, tudi do izgube zoba. Najpogosteje se ta nadloga pojavlja na zadnjih zobeh – kočnikih, ki so še posebej pomembni za stabilnost ugriza in prenašajo tudi največje žvečne sile.
Da zagotovimo mehansko trdnost zoba, obnovimo njegovo funkcijo ter hkrati poskrbimo za estetiko, oslabljene zobe oskrbimo z delno zobno krono, narejeno iz keramike, ki ji pravimo inlay oziroma onlay zobna prevleka. Z delno zobno prevleko ohranimo preostalo zdravo zobno substanco, ki je ni potrebno odstraniti tako kot pri polnih zobnih kronah. Razlika med inlay in onlay delno zobno prevleko je v volumnu nadomeščene zobne krone – inlay nadomešča grizno površino zoba ter ploskve, ki so v stiku s sosednjimi zobmi, onlay pa je večja in poleg inlay površine nadomešča še enega ali več zobnih vršičkov.
Preberi več

Case report: Estetske keramične rešitve (zalivke) – inlay, onlay
Kaj narediti, ko bela plomba ni več najboljša rešitev? Nemalokrat se zobozdravniki srečamo z obsežno uničenimi zobmi, kjer manjka večji del zobne krone, ali pa je zob zaplombiran z ogromno...