Kljuvajoča bolečina? Občutek, da vas je napihalo v zobe? Prehlajene dlesni?
Vsakdo, ki se je v preteklosti že srečal z granulomom ve, da gre za izjemno neprijetno situacijo, ki jo pogosto spremlja kljuvajoča bolečina in zatekanje čeljusti, ki je posledica hude vnetne okužbe. Granulom je namreč kronični vnetni proces, ki je posledica delovanja bakterij iz koreninskega kanala zoba, v katerem je zobni živec.
Te bakterije razgradijo čeljustno kost in poleg poškodbe zoba povzročijo tudi okužbo živca. Nepravočasno ali nepravilno zdravljen granulom lahko pripelje do izgube zoba. Ker gre pri granulomu, podobnno kot pri parodontozi, za vnetni proces, ta lahko vpliva na potek, okrepitev ali celo razvoj katere druge bolezni v vašem telesu – avtoimunih in srčno-žilnih bolezni. Celo sladkorna bolezen je lahko posledica vnetnih procesov v vaših ustih. Naštetim, ki so najpogostejše pa se pridružujejo številne druge bolezni, kjer je osnova za razvoj zadostno število bakterij, ki povzročajo vnetja. Razvoj granuloma je običajno dolgotrajen proces, ki ga je sprva težko zaznati. Večina pacientov ga prepozna v zadnjem koraku, ko so poškodbe korenine in njene okolice tako velike ali bolečina tako neznosna, da je v veliko primerih edina rešitev, odstranitev zoba. Česar pa si zagotovo ne želite!
Odgovori na spodnja vprašanja vam bodo dali odgovor, ali kateri izmed znakov vašega stanja v ustih, kaže na možnost razvoja granuloma:
Osnovno in ključno pravilo, ki ga je vredno upoštevati, da do zapletov kot je granulom ne pride, je reden obisk zobozdravnika! Najbolje takrat, ko nobena bolečina še ni prisotna. Idealno bi bilo, da zobozdravnika obiščete na 6 mesecev in s tem preprečite vse tegobe povezane z bolečinami zob. Te so po raziskavah na 3. mestu (po merilu neznosnosti) med vsemi bolečinami, ki jih je izkusilo človeško telo – precej grozen, a resničen podatek! Z rednimi obiski zobozdravnika boste poskrbeli, da se kateri od zgoraj naštetih povzročiteljev granuloma slučajno ne bi pojavil in vam pokvaril naslednjega dne.