Zobna nitka – da ali ne?

Med prebiranjem strokovne revije sem naletel na članek Liran Levina, v katerem izpostavlja problematiko interpretacije strokovno znanstvenih raziskav o zelo aktualni temi, ki bi jo rad delil z vami.

Verjetno so vas pri zobozdravniku že kdaj vprašali, ali uporabljate zobno nitko oz. drug pripomoček za čiščenje medzobnih prostorov in kako redno te pripomočke uporabljate. Zobozdravniki vemo, da je preventiva najboljša kurativa in da je prvi korak do ustnega zdravja vsakodnevno temeljito ščetkanje zob. Poleg tega pa želimo paciente poučiti in motivirati še za dodatno izboljšanje ustne nege. Verjetno ste tudi že prebrali, da zobne obloge vodijo k dvema najpogostejšima spremembama – nastanku zobne gnilobe in parodontalni bolezni. Pot do ustnega zdravja je pravzaprav precej enostavna, vendar se je treba zavedati, da lahko z zobno ščetko očistimo vse vidne ploskve zob, samih medzobnih prostorov pa navadna krtačka ne doseže. Da lahko očistimo tudi ta, s prostim očesom nevidni del zoba, potrebujemo različne pripomočke.

Ravno o njih je lansko leto skupina raziskovalcev objavila članek, v katerem so analizirali že objavljene članke o uspešnosti uporabe medzobnih pripomočkov pri zdravljenju vnetja dlesni in njenega vzdrževanja zdravja poleg uporabe zobne krtačke (Sälzer S. in ostali 2015). Iz analize podatkov predhodnih raziskav so zaključili, da uporaba medzobnih pripomočkov sicer izboljša ustno zdravje, vendar je uspešna v nizkem odstotku. Tako lahko bralec, če napačno interpretira podatke, ovrže priporočila zobozdravnikov, kot sem jih navedel zgoraj, in živi v zmoti.

Nekaj podobnega se je zgodilo s tujimi mediji, ki so z navdušenjem sprejeli novico, da vsakodnevna uporaba zobne nitke skoraj ne pripomore k ustnemu zdravju. Pričeli so objavljati članke, ki z naslovi napeljujejo bralca k neizvajanju ustne higiene oz. jim dajejo opravičilo za pasivno držo. Naj navedem nekaj izvirnih naslovov: ‘A big problem with flossing.’ (CBS News), ‘Feeling guilty about not flossing? Maybe there’s no need.’ (New York Times), ‘Tell your dentist to suck it. There’s little evidence that flossing works.’ (The Verge).

Taki članki v medijih imajo vsekakor velik vpliv tako na védenje kot tudi vedênje bralcev, zato je toliko bolj nujno, da zobozdravniki pravilno interpretiramo raziskave in jih poskušamo pojasniti tako medijem kot pacientom.

Naj pojasnim. Zgoraj sem napisal, da je edina pot do zdravih tkiv v ustni votlini temeljita ustna higiena, kar pomeni, da odstranimo zobne obloge z vseh površin zoba, vključno z medzobnimi prostori. Učinkovito nitkanje je precej težavno, posebej če ne poznamo pravilne tehnike uporabe zobne nitke. Pravzaprav je bil to ključni problem raziskav in njihovih zaključkov. Vsekakor je pravilna tehnika čiščenja brezpogojno nujna, saj z orodjem, ki ga ne uporabljamo pravilno, ne dobimo pričakovanih rezultatov. Navsezadnje bi lahko dokazali, da tudi zobna ščetka ni preveč učinkovita pri odstranjevanju zobnih oblog. To seveda ne drži, vendar se moramo najprej naučiti pravilno uporabljati tako zobno ščetko kot ostale pripomočke.

Za zaključek želim poudariti, da je temeljita medzobna higiena nujna vsaj enkrat dnevno. Pripomoček za izvajanje higiene v medzobnih prostorih mora biti uporabniku prijazen za uporabo, učinkovit pri odstranjevanju oblog ter ne sme imeti škodljivih učinkov na trdo in mehko ustno tkivo. Običajni pripomočki so zobna nitka, medzobna ščetka in vodna prha. Za čim boljši rezultat naj se vsak sam odloči, kateri mu najbolj ustreza, ter se o pravilni tehniki uporabe posvetuje tudi s svojim zobozdravnikom.

Andraž Tasič, dr. dent. med

MORDA VAM BO VŠEČ

Dodaj odgovor