Granulom
Se tudi pri vas pojavlja granulom v ustih – občasne bolečine in neprijetni občutki?
Dogodkov, ki pripeljejo do tega, da nastane granulom, je več. Vzrok je lahko obsežna zobna gniloba, stara in dotrajana amalgamska ali bela plomba, protetična prevleka, lahko je počila zobna krona ali celo korenina, lahko je bilo koreninsko zdravljenje že prvotno neustrezno, itd. Granulom je kronični vnetni proces organizma in njegovih imunskih celic, ki je posledica delovanja bakterij iz koreninskega kanala zoba, v katerem je zobni živec. Te bakterije razgradijo čeljustno kost in poleg poškodbe zoba lahko povzročijo tudi okužbo živca. Če granuloma ne pozdravimo pravočasno, lahko pride do izgube zoba. Podobno kot parodontoza ima tudi granulom negativen vpliv na začetek in potek številnih drugih vnetnih bolezni, avtoimunih vnetnih procesov, bolezni srčno-žilnega sistema, sladkorne in podobnih bolezni. Granulom se zdravi tako, da odstranimo živec iz zoba, pozdravimo kanale in jih napolnimo s posebnim materialom.

Polnitev po zdravljenju zoba mora segati do konca korenine. V kolikor tega cilja zobozdravnik ne doseže, ostane končni del kanalčka v korenini neobdelan. Ta je za bakterije niša, v kateri se »skrivajo« in od tam neprestano dražijo spodaj ležečo kost, v kateri je zob vsajen. To lahko zaznamo kot občasno bolečino na ugriz ali pa tisti znan stavek: »Malo sem si prehladil čeljust!«. V kolikor izkušate opisane težave je čas, da preverite, ali imate morda težave z granulomom.


Preberi več

Granulom in koreninsko zdravljenje
Zob je sestavljen iz zobne krone in zobne korenine. Jedro zoba sestavlja dentina, kronski del zoba je pokrit s sklenino, koreninski del pa s tanko plastjo zobnega cementa. Koreninski del zoba je...