7 razlogov, zakaj so inleji/onleji boljši od klasičnih plomb

Inlej ali onlej uporabimo, kadar je več kot polovica grizne površine zoba propadlo. Izdelek je podoben zalivki, zanj pa se odločimo takrat, ko je potrebno narediti obsežnejšo rekonstrukcijo zobne krone, vendar manj kot celotno krono. Inlay se nahaja med vrški zoba, onlay pa zajema enega ali več vrškov. Navadno so izdelani iz porcelana, lahko pa so tudi iz zlata ali kompozita.

Obstaja vrsta razlogov, zakaj so inleji oz. onleji boljši od klasične rešitve s plombami:

1. Natančnost
Izdelava inlejev ali onlejev poteka v zobotehničnem laboratoriju. Izven vaših ust ima zobni tehnik popoln nadzor in idealne pogoje za izdelavo restavracije. Natančno narejena polno-keramična restavracija se popolnoma prilega preostalemu delu vašega zoba, kar je težko tako dobro doseči z neposrednim delom v ustih. Materiali, ki jih uporabljamo v ustih se med strjevanjem krčijo in zaradi tega lahko ostajajo mikroskopske špranje med zobom in belo zalivko. To se z natančnim delom ne zgodi pri pripravi keramičnih restavracij, saj se keramika obnaša drugače.

2. Stabilnost
Polnokeramični material iz katerega je narejen inlej/onlej se dimenzijsko skozi čas ne spreminja in ima zaradi tega nespremenjen odnos do zoba. Tako prva kot druga prednost zobu omogočata mir, manjšo občutljivost in praktično odstranita možnost za nastanek nove zobne gnilobe na stiku restavracije z zobom. Slednji se pri klasični izdelavi kompozitnih belih zalivk pojavlja pogosto na daljši časovni rok, v primerih ko je uničenje zoba obsežno in sega pod nivo dlesni. Če vse skupaj spremlja še slaba ustna higiena je situacija še toliko bolj nevarna.

3. Popolna anatomija zoba / izgled
Tehnik bo preostalemu delu zoba dal vse kar mu je nekoč že dala narava in kar se je do današnjega dne poškodovalo ali uničilo. To je popolno anatomijo z vsemi oblikami, posebnostmi in zakonitostmi. Torej nekaj, kar je zobozdravniku neposredno v ustih nemogoče doseči v popolnosti. S takšno polnokeramično restavracijo in anatomijo je bodoča funkcija zoba v ustih veliko bolj predvidljiva in izkoriščena, hkrati pa se celotnemu žvečnemu sistemu povrne ravnovesje.

4. Daljša življenjska doba
Inleji in onleji so manj nagnjeni k obrabi kot to velja za klasične plombe. Zato se celoten izgled zoba ne spreminja in ostaja stabilen skozi daljše obdobje, vsaj 10 let.

5. Večja trdnost zoba

Uporaba keramike namesto belih zalivk je utemeljena pri obsežnejših uničenjih zobne krone. Zob, ki je oskrbljen s keramičnim inlayem je po znanstvenih podatkih 3 do 4-krat bolj trden v primerjavi z zobom s klasično “belo” zalivko. Slednja namreč nudi dobro biološko in termično zaščito, mehansko pa je nekoliko slabša v primerjavi s keramiko. Če smo pri izbiri materiala preveč previdni, se lahko zgodi odlom ali poka preostalega zoba, kar močno oteži ponovno obnovo zobne krone. Pogosto nam preostane samo ena rešitev – izdrtje zoba, ki bi moral biti v ustih še desetletja. Pravilno pripravljen inlay pa zob učvrsti in ga tako tudi mehansko zaščiti pred stranskimi silami, ki delujejo med žvečenjem.

6. Popoln in natančen odnos s sosednjimi in nasprotnimi zobmi
Eden izmed pogojev za stabilnost celotnega žvečnega sistema je, da so zobje v pravilnem odnosu tako med žvečenjem, kot v fazi mirovanja. Napačen ali porušen odnos med zobmi je poleg zobne gnilobe in bolezni obzobnih tkiv tretji razlog za izgubo zoba. Ker imamo vse moteče faktorje, ki vladajo v ustih pod kontrolo in ker je tehnološka izvedba inlejev predvidljiva, je možno narediti ta odnos popoln.

7. Estetika
Kljub temu, da so inleji najbolj estetski in se praktično barvno zlijejo s preostalim delom zoba, te njihove kvalitete ne postavljamo na prvo mesto. Prednost imajo zdravje, varnost in stabilnost ustne votline. Estetika pride na koncu (kot češnja na torti) in je razumljivo izvor zadovoljstva ter navdušenja pri ljudeh.

MORDA VAM BO VŠEČ

Dodaj odgovor