Vnete dlesni pomenijo večjo verjetnost, da boste imeli zaradi covida-19 resne zdravstvene posledice. Redno ščetkanje zob in vzdrževanje ustrezne nege ustne votline lahko igrata pomembno vlogo v boju proti bolezni covid-19, saj so po novih raziskavah bolniki z vnetjem dlesni devetkrat bolj nagnjeni k smrti zaradi virusa.
Študija, ki je vključila več kot 500 bolnikov, je pokazala, da imajo tisti z boleznijo dlesni 3,5-krat večjo verjetnost, da bodo sprejeti v intenzivno nego, in 4,5-krat verjetneje je, da bodo potrebovali umetno predihavanje. Poleg tega imajo bolniki s koronavirusom s slabim zdravjem dlesni vsaj trikrat večjo verjetnost zapletov, kaže študija, objavljena v Journal of Clinical Periodontology.
Krvni markerji, ki kažejo na vnetje v telesu, so bili pri bolnikih z boleznijo dlesni izrazito višji, kar kaže na to, da lahko vnetje razloži povečano stopnjo zapletov. Rezultati študije so pokazali, da lahko vnetje v ustni votlini odpira vrata koronavirusu, ki postaja vse agresivnejši. Strokovnjaki za parodontologijo so zato prepričani, da bi morala biti ustna nega del zdravstvenih priporočil za zmanjšanje tveganja hudih izidov covid-19.
Parodontalna bolezen ali parodontitis je resna oblika vnetja dlesni, ki prizadene skoraj polovico odraslih po vsem svetu in se lahko, če se ne zdravi, razširi po celotnem telesu. Covid-19 pa je povezan z vnetnim odzivom, ki je lahko usoden. Študija, ki je bila izvedena v Katarju, je med februarjem in julijem 2020 vključevala 568 bolnikov z diagnozo covid-19.
»Če se vzpostavi vzročna povezava med parodontitisom in povečanimi stopnjami škodljivih izidov pri bolnikih s covid-19, potem lahko vzpostavitev in vzdrževanje obzobnega zdravja postaneta pomemben del oskrbe teh bolnikov,« so zapisali avtorji raziskave.
Profesor Mariano Sanz z univerze Complutense v Madridu v Španiji je dejal, da lahko oralne bakterije bolniki s parodontitisom vdihnejo in okužijo pljuča. »To lahko prispeva k poslabšanju stanja bolnikov s covid-19 in poveča tveganje za smrt. Osebje bolnišnic bi moralo identificirati bolnike s covid-19 s parodontitisom in uporabljati peroralne antiseptike za zmanjšanje prenosa bakterij,« je dejal.
Raziskovalci so še zapisali, da je povezava med parodontitisom in pljučnimi boleznimi, vključno z astmo, pljučnico in kronično obstruktivno pljučno boleznijo, očitna. Omenjena študija je tako prinesla dodatne dokaze o povezavah med zdravjem ustne votline in stanjem dihal. Čeprav je parodontitis pogosta bolezen, pa je dobra novica, da ga je mogoče uspešno preprečiti in zdraviti.