Za začetek leta: brez slabe vesti

Glede na to, da je bil konec leta verjetno za vse kalorično zahteven projekt, vam danes ponujamo lažje jedi oziroma predvsem takšne, zaradi katerih ne boste imeli slabe vesti.

Por “En cocotte” z jajcem

Za prvo jed boste potrebovali servirne/porcijske skodelice, ki so primerne za peko v pečici. Francozi jim rečejo cocotte. V njih ponujajo tudi prebranec.

Potrebujete 600 gramov pora. Razpolovite ga po dolžini in narežite zelo tanko. V ponvi raztopite 50 gramov masla. Dodajte por in na nizki temperaturi dušite približno pet minut oziroma toliko časa, da se zmehča. Začinite s poprom in soljo ter dodajte za prgišče naribanega muškatnega oreščka. Premešajte, dodajte tri žlice vode in dodatno dušite nadaljnih 20 minut. Medtem ogrejte pečico na 180 stopinj Celzija. Z maslom namastite štiri skodelice, razporedite pripravljen por, na koncu pa dodajte na vsako površino še eno jajce. Pecite štiri minute. Potem pečico izklopite, skodelice pa pokrijte z aluminijasto foiljo in vrnite v pečico še za dve minuti. Pred tem lahko, ni pa nujno, ob robovih skodelice potresete še drobno nariban parmezan. Na koncu solite in poprate.

Budina skleda

Najprej si pripravimo vse sestavine, ki jih bomo potrebovali za sočno skledo. Uporabimo malo glavo cvetače oz. polovico velike in jo razkosamo na manjše snopiče, ki jih vržemo v sekljalnik, da dobimo fino sesekljano, rižu podobno konsistenco. Stresemo v posebno posodo in shranimo za poznejšo uporabo. Cvetača bo predstavljala osnovo naše sklede. Nato se lotimo zelenjave, ki jo bomo pripravili v voku. Srednje velik korenček narežemo na tanke trakove velikosti 2 x 2 mm (juliene), prav tako manjšo rdečo ali rumeno papriko, kos stebelne zelene, por in manjši kos zelenega ali kitajskega zelja. Lahko uporabimo katerokoli zelenjavo – kar imamo trenutno v hladilniku. Ta zelenjava bo dala jedi dodaten okus. Preden začnemo, olupimo še čebulo ali šalotko ter jo narežemo na koščke, sesekljamo dva stroka česna in pripravimo pest špinače.

Najprej bomo za osnovo naše sklede popražili špinačo na olivnem olju. To lahko storimo kar v voku, vendar ga ne smemo preveč segreti. Na hitro popražimo česen, da zadiši, in takoj vržemo pest špinače, dodamo ščepec sveže naribanega muškatmnega oreška, malo posolimo in popopramo ter na hitro popražimo na zmernem ognju. Vse skupaj razdelimo v dve skledi in se lotimo cvetače.

Sedaj vok segrejemo, dodamo malo olja, tokrat vzemimo raje arašidovo, ter vanj stresemo sesekljano cvetačo. Solimo in popramo po okusu. Pražimo z mešanjem. Če imamo zelo radi cvetačin okus, ne dodajamo ničesar, sicer pa dodamo mešanico indijskih začimb – curry. Pražimo približno tri minute oz. toliko časa, da je cvetača močno segreta. Z dobljenim v celoti pokrijemo špinačo.

Na vrsti je zelenjava. Ponovno močno segrejemo arašidovo olje v voku. Dodamo čebulo, ki jo začnemo pražiti; po približno eni minuti dodamo korenček, por in zeleno ter pražimo nadaljno minuto. Med praženjem konstantno mešamo, da se zelenjava enakomerno zapeče. Nato dodamo papriko in ponovno pražimo eno minuto. Dodamo približno dve žlici japonske sojine omake (shoyu) in dve čajni žlici japonskega riževega vina mirina (podoben sakeju, vendar z manj alkohola in več sladkorja) ter vse skupaj premešamo. Pokrijemo, po minuti dodamo še zelje ter približno dve–tri minute pražimo, nato pa vse sklupaj stresemo na cvetačo.

Za povrhu lahko narežemo še eno ali dve rdeči redkvici, polovico avokada in takoj postrežemo. Pivo se zelo lepo prileže zraven. 😉

ROMB

Ob budinem loncu pa se prileže še morski enakostranični mnogokotnik s štirimi stranicami, kjer pa ni pravega kota. Tako je, ugotovili ste pravilno. Gre za romba. Naredili ga bomo z okusno salso iz oliv. Potrebovali boste fileje; pri rombu to dosežemo enostavno, sicer pa zaprosite mojstra v ribarnici, naj vam pomaga pri tem. Če bo prošnjo zavrnil/-a, pri njem ali njej ne kupite niti ene ribe več.

Segrejte pečico na 200. Namastite površino pekača z maslom. Na drobno sesekljajte štiri fileje inčunov. V ponvi raztopite 25 gramov masla in popražite 25 gramov pinjol do zlato rjave barve. Nato jih razmastite tako, da jih pustite minuto ali dve na kuhinjski papirnati brisački. V multipraktik prenesite inčune, 100 gramov izkoščičenih črnih oliv, šop peteršilja, šalotko in dve žlici ribjega koncentrata (bujona). Če vas priprava bujona ne veseli ali pa nimate časa, si pomagajte z bio zelenjavno kocko in pripravite zelenjavni bujon v polovični priporočeni količini vode.

Vse skupaj zmešajte (zmiksajte) in prenesite v manjšo skledo; ob mešanju dodajte toliko olivnega olja, da nastane gladka krema.

V pekač položite fileje romba; solite, poprajte in premažite zgornjo površino s salso.

Pecite 20 minut. Postrezite na pladnju, še prej po ribi potresite pinjole. Če vam je bujina jed premalo, lahko zraven servirate še kuhan krompir z malo masla.

Tistim, ki ne marate piva, svetujemo kozarec hladnega belega vina – chardonnay, sauvignon ali pa malvazijo. Kar se da suho, seveda.

Chef Matteo in co chef Dejangelo vam želiva dober tek in dobro leto 2019.

MORDA VAM BO VŠEČ

Dodaj odgovor