Al Dente za izboljšano zdravje

Tokratni Al Dente recepti so nastali izpod kuhalnice zdravnikov Centra za integrativno medicino Maha.

1. Sečuanska zelenjava

0,5 kg zelenjave operemo ali olupimo, odvisno od vrste, odstranimo vse dele, ki niso za pojesti. Izbiramo med številno zelenjavo, ki se nam valja po hladilniku ali je pravkar prilezla iz zemlje: belo, rdeče ali kitajsko zelje, redkev, korenje, por, stebelna zelena in paprika. Narežemo na kocke, rezine ali palčke, kar nam je ljubše. Če bomo zelenjavo uporabili za sendviče, priporočam, da narežete oziroma naribate zelenjavo na čim tanjše trakce, da bodo lepo prekrili popečeni kruhek. Nato olupimo ingver in ga narežemo na tanke rezine ter dodamo skupaj z zelenjavo v stekleni kozarec. V lonec vlijemo pol litra vode, dodamo sol in sladkor, čili, zvezdnati janež in sečuanski poper. Vse skupaj zavremo in mešamo, da se sladkor in sol stopita. Prilijemo riževo vino, premešamo in vse skupaj še vroče prelijemo čez zelenjavo. Tekočina mora zelenjavo prekrivati. Če je treba, dolijemo še vrelo vodo. Kozarec dobro zapremo in pustimo stati vsaj dva dni.

2. Korenčkova juha z ingverjem

Dve žlici ekstra deviškega olja segrejemo v veliki ponvi ali v posodi za juho na srednjem ognju. Dodamo 30 g na tanko narezanega pora in dve čajni žički naribanega ingverja, premešamo in kuhamo 2–3 minute. Dodamo pet srednje velikih korenčkov, olupljenih in narezanih ter 1,5 čajne žličke karijevega praška oziroma eno žličko kumine v prahu in kuhamo še dve minuti z mešanjem. Dodamo 1,5 l vode ali zelenjavne jušne osnove in segrejemo do vrenja. Zmanjšamo ogenj na minimum, pokrijemo in kuhamo 20 minut oziroma dokler korenje ni zelo mehko. Odstranimo z ognja in pustimo 15 minut, da se juha malenkost pohladi. Vzamemo palični mešalnik in juho spasiramo v želeno konsistenco. Ponovno segrejemo juho do vretja in postrežemo v krožniku, po vrhu pa lahko posujemo sezamova semena ali sesekljan drobnjak.

3. Domači kruh z drožmi

Tudi mi smo podlegli peki kruha in seveda na klasičen način z drožmi. Nič kaj dramatičnega, je pa veliko malih detajlov, če želimo dobiti kruh za v revijo. Za peko tega kruha potrebujemo droži oziroma starter. To lahko naredimo sami, kar sicer traja kar nekaj časa – približno 5–7 dni, da se kvasovke zbudijo. Vsak dan potrebujemo pet minut, da jih nahranimo. Ko imamo lepo delujoč starter, se lotimo priprave kruha. Sicer je malo dolgotrajnejši postopek, vendar vse skupaj vzame malo časa, le skrbeti moramo, da smo ob pravem času na pravem mestu, kar v času karantene sploh ni bilo težko.

V posodo stresemo 385 g bele moke oziroma moke za peko kruha ali katerekoli druge moke (npr. moka iz pražit). Dodamo 125 g polnozrnate bele moke. Vse skupaj lepo premešamo in dolijemo 333 g vode. Naredili bomo kruh s 70-odstotno vlažnostjo. Premešamo kar z rokami, da nikjer ni ostankov suhe moke. Testo bo lepljivo, vendar nič zato. Pokrijemo z vlažno krpo ali folijo za živila in pustimo stati 30–45 minut. Nato dodamo 150 g starterja in 12 g soli. Tako dobimo približno 1 kg kruha. Vse dobro premešamo in zgnetemo v lepljivo testo. Ni nam treba gnesti testa, le toliko, da se sestavine lepo premešajo. Pokrijemo in pustimo stati 15 minut. Sedaj sledi zlaganje kruha. Primemo na enem robu, povlečemo in prepognemo čez drugi rob. Nato obrnemo skledo in primemo, povlečemo in prepognemo drugi Tako naredimo na vseh štirih robovih, spet pokrijemo in pustimo stati 15 minut. To naredimo še dvakrat, nato pustimo testo stati 30 minut in še zadnjič zložimo kruh. Po tem zadnjem prepogibanju pokrit kruh pustimo stati 2–3 ure. Sledi zorenje kruha. Stresemo ga iz sklede, kjer smo ga mešali in zlagali, na nepomokano površino. Za obdelovanje testa nam zelo prav pride »špohtl« ali neka kovinska ali plastična plošča, na katero se testo ne prijemlje tako dobro kot na roke. Testo najprej na hitro oblikujemo v kroglo in ga pustimo nepokritega stati na pultu 20 minut. Medtem si pripravimo posodo, kjer bo kruh zorel. To je lahko posebna košara; lahko vzamemo katerokoli posodo, ki jo prekrijemo z bombažno krpo in pomokamo, najbolje z riževo moko, da bomo testo lažje dobili iz posode. Sedaj je na vrsti oblikovanje testa. Najprej ga pomokamo, nato ga lepo nežno razgrnemo po pultu in se lotimo zlaganja. Zložimo ga v kepo in nato s pomočjo »špohtla« oziroma lopatice oblikujemo v kroglo, ki jo zvrnemo v posodo za zorenje. Prestavimo v hladilnik in pustimo prek noči oziroma 12–16 ur. Naslednji dan grejemo pečico skupaj s pladnjem na 250 stopinj Celzija vsaj 30 minut, bolje celo uro. Ko je pečica razgreta, vzamemo naše testo iz hladilnika, ga stresemo na peki papir, zarežemo na površini in prestavimo v pečico. Ko je kruh na pladnju, poškropimo pečico in dodamo manjšo posodo z vodo, da ustvarimo vlago v pečici. Pečemo na 250 stopinj 20 minut, da kruh lepo naraste. Po 20 minutah zmanjšamo na 220 stopinj Celzija in pečemo še 20 minut oziroma da se lepo zapeče. Ko je lepo rjav, ga prestavimo na rešetko in pustimo, da se pohladi, kar traja navadno eno uro. To je zelo pomembno, kajti v sredini se kruh še dodatno speče, in če ga prehitro prerežemo, bo notri ostal moker.

Privoščimo si ga še rahlo toplega z ekološkim ekstra deviškim olivnim oljem.

Chef Dejangelo

MORDA VAM BO VŠEČ

Dodaj odgovor