AL DENTE: Poletna kuhinja

Eden izmed razlogov, zakaj mi je poletje od vseh letnih časov najbolj pri srcu, je povezan s kulinariko. Ne samo da hrana postane poleti, pa ne vem zakaj, okusnejša, kuhanje postane lažje in bolj navdihujoče. Nekaj inspiracije je pred vami, preden se začne pravo poletje.

Dober tek.

POLNJENE ARTIČOKE JARDINIERE

Artičok kot otrok nisem smel videti. Z leti pa so mi postale ljube. Pripravljene na pravi način pa postanejo zelo ljube.

Za tole predjed si je treba vzeti malo več časa, dobro uro, ampak se trud izplača.

Najprej se lotite nadeva. V skledi stepite jajce in sok polovičnega grejpfruta. Dodajte sol, poper in nato 50 g naribanega parmezana, dve žlici drobtin, žlico grobo nasekljanih kaper in dva nasekljana inčuna. Vse skupaj dobro premešajte. Pustite, da počiva.

Na vrsti so artičoke, osem bo dovolj. Najprej jih je treba dobro očistiti. Zunanje sloje odstranite, ker so trdi, in jih nato prerežite prečno približno 2 cm od vrha. Dobro jih operite. Nato izdolbite sredico, da ustvarite prostor za nadev. Artičoke nato položite za deset minut v skledo z mrzlo vodo in sokom limone. S tem boste preprečili njihovo razbarvanje.

V ponvi, ki jo do polovice napolnite z vodo, zamešajte še žlico moke in posolite. Osušene artičoke vnesite v ponev in zavrite. Zmanjšajte ogenj in mirno dušite na srednjem ognju 15 minut. Med vrenjem vklopite pečico na 200 stopinj. Odstranite artičoke in jih napolnite z nadevom. Razvrstite jih v pekač, polijte z malo olivnega olja in pecite 20 minut v pečici. Postrezite toplo.

 

TAGLIATELE Z ARTIČOKAMI

Prava popestritev in kljub ogljikovim hidratom lahka jed.

Artičokam (štiri bodo dovolj) olupite zunanje 2–3 plasti. Premažite jih s sokom ene limone in jih nato kuhajte v vreli vodi, rahlo slani, sedem minut. Odcedite in na tanko narežite na lističe.

V veliki ponvi segrejte olivno olje, dodajte nasekljan strok česna in pražite do rjave barve. Ponev umaknite z ognja, odstranite česen in vanjo stresite nasekljane artičoke, šest listov bazilike, vejico peteršilja in pet nasekljanih pelatov. Pelati so lahko iz konzerve. Posolite in popoprajte ter pražite na zmernem ognju deset minut.

Skuhajte »tagliatele«, minuto manj, kot je v navodilih, jih odcedite, pri tem pa ohranite nekaj žlic kuhane vode za posip ter dodajte testenine v ponev. Dobro premešajte in pokapljajte z vodo (žlica ali dve), kjer so se kuhale testenine. Vse pokapljajte z malo olivnega olja in parmezanom (štiri žlice naribanega). Odstranite peteršilj in postrezite takoj.

Za ljubitelje mesa: ko so »tagliatele« končane, jih lahko dodatno potresete z na majhne koščke narezano panceto, ki ste jo pražili na česnu in čiliju.

ORADA V SOLI S SOLATO

Če kdaj riba, potem poleti. Preprostejšega recepta za super ribo ne boste našli.

Potrebujete dober kilogram bele ribe (orada, brancin). Ker se bo delala v soli, z ribe lusk ne smete odstraniti.

Očiščeno ribo (od znotraj) namažete z oljem in nekaj soli. Dodate še dva koluta limone. Na pekač položite folijo, potresete nanjo dobrega pol kilograma grobe soli in nanjo položite ribo. Ribo potem v celoti prekrijete s preostalo soljo. Vse skupaj boste potrebovali 2 kg soli. Pokapljajte sol na ribi z malo vode, da se naredi skorja.

Riba se peče na 200 stopinj Celzija, 20 minut na pol kile, torej vsaj 45 minut. Ko pekač odstranite s pečice, prebijte solno skorjo z nožem in ribo prenesite na nov pladenj za čiščenje (filetiranje). Odstranite kožo in očiščeno ribje meso na koncu pokapljajte z limoninim sokom ter olivnim oljem.

Zraven postrezite solato, katere bistvo je polivka. Olivno olje, bučno olje (meni je Kolarič še vedno najboljši), beli acceto balsamico in groba sol.

Uživajte.

Chef Matteo

MORDA VAM BO VŠEČ

Dodaj odgovor